Geçmiş olsun FAS (MAROKKO)

Fas’ta deprem: Can kaybı 1300’ü aştı

çişleri Bakanlığı, ülkenin orta kesimlerini vuran 6,8 büyüklüğündeki depremde can kaybının 1300’ü aştığını duyurdu. Cuma gecesi meydana gelen depremde 1800’den fazla kişi de yaralandı.

Ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu, depremin merkez üssünün Marakeş’in 71 km güney batısında Yüksek Atlas Dağları’nda, 18,5 km derinlikte olduğunu açıkladı.

Deprem Cuma gecesi yerel saatle 23:11’de meydana geldi. Depremden 19 dakika sonra 4,9 şiddetinde bir artçı şok meydana geldi.

Bakanlık, Marakeş’te ve güneyde depremden etkilenen bölgelerde ölümlerin olduğunu söyledi.

Depremin merkezi olan dağlık bölgede enkaz altında kurtarılmayı bekleyenlerin olduğu, ancak yolların hasar görmesi ve heyelan nedeniyle bölgeye ulaşımın sınırlı olduğu bildiriliyo

İçişleri Bakanlığı, arama ve kurtarma çalışmaları için ordunun harekete geçirildiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler’e göre, Marakeş ve civarında 300 binden fazla insan depremden etkilendi.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Geçici bir rapora göre, deprem el-Huz, Marakeş, Ouarzazat, Azilal, Chichaoua ve Taroudant bölgelerinde etkili oldu” denildi.

X’te (eski adıyla Twitter) yayınlanan video görüntülerinde hasar görmüş binalar ve moloz yığınına dönmüş sokaklar görülüyor.

Reuters haber ajansına konuşan bir bölge sakini, Marakeş’in eski şehir kısmındaki bazı binaların çöktüğünü söyledi.

Bölge sakinleri, şehrin güçlü artçı şoklarla sarsılması ihtimaline karşı geceyi dışarıda geçirdi.

Tarihi kentteki bir depremzede AFP ajansına yaptığı açıklamada, “İnsanlar şok ve panik içindeydi. Çocuklar ağlıyordu ve aileler perişan haldeydi” dedi.

Elektrik ve telefon hatlarının 10 dakika boyunca kesik olduğunu ekledi.

Yüksek Atlas Dağları’nın yerleşime uzak bir bölgesinde meydana gelen depremin merkez üssünün nispeten sığ olduğu ve sarsıntıların yaklaşık 350 km uzaklıktaki başkent Rabat’ın yanı sıra Kazablanka ve Essaouira’da da hissedildiği bildirildi.